25 Aralık 2008 Perşembe

25 AralıkGaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıl dönümünde atalarımızı saygı ile anıyorum. Ruhları şad olsun.


"TÜRKÜM DİYEN HER ŞEHİR, HER KASABA VE EN KÜÇÜK TÜRK KÖYÜ, GAZİANTEPLİLERİ KAHRAMANLIK MİSALİ OLARAK ALABİLİRLER."

M.Kemal Atatürk

1. Dünya savaşından sonra Antep önce İngilizler sonra Fransızlar'ın işgali ile toplam 3 yıldan fazla özgürlük mücadelesi verdi (30 Ekim 1918-25 Aralık 1921) . 83 bin nüfuslu halk 6317 şehit verdi, Fransızlardan şehre 70.000 mermi yağdırıldı, büyük açlık çekildi ama mücadeleyi elden bırakmadı. TBMM tarafından, 8 Şubat 1921 de Gazi ünvanını aldı. 20 Ekim 1921' de Fransızlarla imzalan Ankara İtilafnamesi' nden sonra, 25 Aralık 1921' de son Fransız askerlerinin şehri terketmesi ile özgürlüğüne kavuştu.


4 yorum :

Lavantin dedi ki...

Ama ne mücadele!
Karayılanı büyüklerden dinlerdik ama hayatının, işgal günlerinin, Antep halkının mücadelesinin ekrana taşınmasıyla bu muhteşem direnişi daha iyi anlayabildim.
Rabbim bir daha fırsat vermesin pusudaki yılanlara!..
Hatırlattığın için teşekkür ediyorum.
Hayırlı cumalar...

Naile dedi ki...

Ben pek dizi izleyemediğimden kaçırdım o diziyi. Ama izlemek isterdim. Yürekten bir amin diyorum duana.

Sevgiler..

Fatma Betül dedi ki...

Nailecim amin canim. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Benim de babaannemin babası antep gazilerinden. Şehitliğin tam karşısındaki o minik mağracıklarda yıllarca savşmışlar. Bababannem neler anlatır neler babasına dair...Birdee kardeşim doğumgünü 25 aralık...

Adsız dedi ki...

34. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM
SEVGİLİ ARKADAŞLARIM;
http://porselendemlik.com
/http://birdemliksohbet.blogspot.com/
http://selmahlc.blogcu.com/
tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati için
12 ocak 2009 (PAZARTESİ)- 25 OCAK2009 TARİHLERİ ARASINDA “PORSELENDEMLİK ÇAY SAATİ ‘NİN 34” EV SAHİBESİ OLARAK http://fzehra.blogcu.com/ GÖREV YAPACAĞIM.
YANİ BEN YAPACAĞIM…
SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!!
HEP BİRLİKTE ÇOK GÜZEL TARİFLERİ KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ.
TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK.
VE TARİFİNİZE"PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 34.HAFTA " BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM.C BOXA BIRAKILAN NOTLAR GÖZDEN KAÇABİLİR LÜTFEN YORUM YAZIN.SENİ VE BU YORUMU OKUYAN HERKESİ DAVET EDİYORUM ZİYARET EDİPTE BİZZAT DAVET EDEMEDİĞİM DOSTLARIM LÜTFEN BU YAZIYI NERDE OKURSANIZ SİZDE KATILIN EMİNİMBU ETKİNLİK SAYESİNDE BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ OLUYOR MUTLAKA KATILIMIZI BEKLİYORUM.. ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...